Halk arasında burun eğriliği olarak tanımlanan deviasyon, burnun ortasındaki kemiğin yamuk olması sonucu oluşan bir durumdur. Burun tıkanıklığı olarak kendini belli eden kemik eğriliğinde, hasta eğriliğin şiddetine göre nefes almakta sıkıntı çeker. Estetik olarak, sağa ya da sola yatmış bir görünüm oluşturan deviasyon, kişinin görüntüsünü beğenmemesine ve özgüveninin düşmesine neden olur.

Burun eğriliği yaşayan kişilerde horlama, ağız kuruluğu, halsizlik ve öksürük gibi şikayetler çok sık görülür. Burundan alınamayan hava ağız yoluyla alınmaya çalışılır, bunun neticesinde de havanın nemi ve ısısı ayarlanmamış olur. Burun eğriliği yaşayan hastaların kalp ve akciğer hastalıklarına yakalanma riskleri oldukça yüksektir.

Deviasyon (Burun Kemiği – Kemik Eğriliği) Ameliyatı

Burun eğriliği ameliyatında eğri kıkırdağın ve kemiğin çıkarılması işlemi yapılır. Ameliyat, doktorun tecrübesine ve tercihine göre açık ya da kapalı biçimlerde yapılabilir. Eğrilik burnun üst kısmında ise, eğrilik bulunan kısımlarda onarım gerektiğinden açık burun ameliyatı tercih edilir. Eğriliğe müdahale etmenin daha kolay olduğu açık ameliyatlarda başarı oranı çok daha yüksektir.

Doç. Dr. Zühtü Demir, hastalarındaki eğriliğin şiddetini ve yapısını tespit ederek ameliyat şekline karar verir. Burun eğriliğinin yanı sıra burunlarını estetik olarak da düzeltmek isteyen hastalara, deviasyonla eş zamanlı olarak rinoplasti ameliyatı da uygulanır. Deviasyonda eğrilik düzeltilirken, rinoplastide estetik kusurlar giderilerek hastanın hem sağlığı hem de burun görüntüsü düzeltilir.

Deviasyon Ameliyatı Sonrası

Kapalı teknik ile yapılan deviasyon ameliyatı yarım saatte bitebilmektedir. Eğriliğin burnun üst bölgesinde olduğu durumlarda yapılan açık ameliyatlar 1 ya da 2,5 saat sürebilir. Ameliyat olunan gün hastanede kalan hasta, ertesi gün taburcu edilir.

2 ya da 3 haftalık bir süreçte yumuşatıcı spreyler ya da damlalar kullanılarak, burun içi kurumalar ve kabuklanmalar önlenir.

Ameliyat sonrasında ilk birkaç hafta ağır spor yapılması kesinlikle önerilmez. Burnun bir yere çarpmaması ya da elle yoklanmaması doktorların önemle üzerinde durduğu şeylerin başında gelir. Sigara ve alkol kullanımı, ağız içi yaraların iyileşmelerini geciktireceklerinden, azaltılmaları hatta bırakılmaları önerilir. Aşırı sıcak banyolardan kaçınılmalı ve ılık banyolar tercih edilmelidir.

Ameliyattan sonraki bir hafta içinde hasta işine dönebilir ve günlük hayatını eskisi gibi devam ettirebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir