Burun kemiği eğriliği olarak bilinen deviasyon, burnun ortasındaki kıkırdağın sağa ya da sola yatması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Burnun tam ortasında bulunması gereken kıkırdağın belli bir yöne kayması ile oluşan asimetri, hastanın hem burun estetiğinin kötü görünmesine hem de nefes alma problemleri yaşamasına neden olur.

Dıştan alınan darbelerle ya da doğuştan gelen genetik özellikler nedeniyle burun kemiği eğriliği oluşabilir. Özellikle çocukluk çağında yaşanan minik eğrilikler önemsenmediği takdirde ileriki yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Burun Kemiği Ameliyatı

Ameliyattan önce sigara içen hastalar, bir süreliğine sigara içmeyi bırakmalıdırlar. Kemik eğriliği ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Burnun ön kısmında bulunan burun sırtı desteğine zarar vermeden, burnun içindeki eğri kemik ya da kıkırdak düzeltilir. Burun eğriliği ameliyatı daha çok kapalı şekilde yapılır. Eğriliğin burun sırtında olduğu durumlarda burun ucundan kesi alınarak açık ameliyat yapılabilir. Ameliyat yarım saat ya da bir saat sürebilir.

3D Crisalix Tekniği

Ameliyat öncesinde hastanın burun fotoğrafları çekilir. Çekilen fotoğraflar bilgisayara aktarılıp 3 boyutlu teknikler ile hastanın yüz yapısına uyumlu tasarımlar oluşturulur. Kemik eğriliği ameliyatı sonrasında hastanın burnunun alacağı şekil, gerçeğe en yakın olacak şekilde hastanın yüzü üzerine uyarlanır ve hastanın burnunu her açıdan görmesi sağlanır. 3D Crisalix yönteminde ameliyat olmadan önce, ameliyat sonrasında burnun alacağı şekil görülebilir.

Burun Kemiği Ameliyatı Sonrası

Doç. Dr. Zühtü Demir, burun kemiği düzeltme ameliyatlarında kullandığı oluklu silikon ile hastaların acı çekmesini önlerken nefes almalarını da kolaylaştırır.  Hasta ameliyatı izleyen günlerde burnuna darbe almaktan kaçınmalı ve ağır hareketler ya da sporlar yapmamalıdır.

Burun ve dudağın üst bölgesinde ilk günlerde hafif bir uyuşukluk hissedilebilir. Bu gayet normal bir durumdur ve geçicidir. Burnu kuvvetli bir şekilde silmek ya da kuvvetlice hapşırmaktan kaçınmak, burun içi yaraların iyileşmesini hızlandıracaktır.

İlk iki haftalık süreçte kan basıncının yükseltecek hiçbir şey yapılmamalıdır. Diş fırçalarken sert hareketler yapmamalı, direkt olarak güneş ışığı ile temas edilmemelidir. Güneşe çıkılması gerektiğinde koruyucu kremler sürülmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir