Burun estetiği (rinoplasti), burundaki kemiklerin ve kıkırdakların şekil bozukluklarının giderilmesi işlemleridir. Hastaların, estetik görünümlerini beğenmedikleri burunlarının düzeltilmesi rinoplasti ile mümkün olur. Burun estetiği mutlaka alanında uzman plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Burundaki kemik ve kıkırdağın tekrar şekillendirilerek hastanın estetik olarak daha güzel bir görünüme kavuşması sağlanır. Yüzleri ile orantılı bir buruna sahip olmak isteyen kişiler gerek burun kemerlerini, gerekse burun uçlarını yeniden şekillendirmek için estetik cerrahların kapısını çalarlar.

Burun estetiği ameliyatları; burun eğriliği, burun kemeri düzeltme ya da burun ucunu kaldırma gibi işlemlerden oluşur. Normalden fazla ince ya da kalın burunlar rinoplasti ile düzeltilebilir. Burun estetiği ile yapılan işlemler sonrasında hastaların özgüvenleri arttığı gibi sağlıkları da olumlu yönde etkilenir.

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatları açık ve kapalı olacak biçimde iki çeşittir. Açık ameliyatlarda burun ucundan kesi alınır ve bir miktar iz kalır. Bu iz kısa bir sürede belirginliğini kaybeder ve hastayı rahatsız etmez. Kapalı ameliyatlarda burun içine girilerek işlem yapılır ve bu yüzden iz kalma durumu söz konusu olmaz. Ameliyatta uygulanacak işlemlere göre, doktor hangi yöntemle ameliyat yapacağına karar verir.

Hasta, ameliyat öncesinde detaylı bir muayeneden geçirilerek istediği burun yapısının yüzüne oranı değerlendirilir.

3D Crisalix Teknolojisi

Hastadan çekilen fotoğrafların bilgisayar ortamına aktarılıp burada dijital tasarımlarının yapılması 3D Crisalix yöntemi ile mümkündür. Hastanın yüz hatlarına en uygun burun yapısı bilgisayar ortamında tasarlanarak, hastanın yüzünde nasıl duracağı 3 boyutlu teknolojiler ile hastaya izletilir. Ameliyat öncesinde bilinçlenmeyi sağlayan bu yöntem ile hasta, daha rahat bir şekilde ameliyat olur.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Zühtü Demir ameliyat sonrasında oluşacak ağrıyı azaltmak için ve rahat nefes alınmasını sağlamak için tampon yerine oluklu sünger kullanmaktadır. Sanılanın aksine burun estetiği ameliyatlarında çok fazla ağrı hissedilmez. Ağız yoluyla alınan ağrı kesiciler oluşan sancıları kesmek için yeterli gelmektedir.

Ameliyat sonrasında hastanın ağır sporları yapması kesinlikle önerilmez. Yatış pozisyonu ve yüzüne uygulayacağı masaj, doktor tarafından hastaya anlatılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir