Türkiye’de kadınların da erkeklerin de en çok tercih ettiği estetik operasyonlardan birisi burun estetiğidir. Burun estetiğinde (rinoplasti) kıkırdak ve kemiklerin yapıları tekrar şekillendirilerek hastanın estetik olarak daha iyi görünmesi sağlanır. Burun yapısının yüz hatlarına orantısız olması, burun ucunun normalden daha aşağıda durması, rahatsız eden burun kemerinin varlığı ya da burnun ortasındaki kıkırdağın eğri olması nedeniyle oluşan asimetri sorunları, burun estetiği ile giderilebilen problemlerdir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı iki şekilde yapılır. Açık burun ameliyatında burnun ucun 3 mm ya da 4 mm’lik bir kesi alınarak burun açılır. Burundaki kıkırdak ve kemiklerin alınması ve kesilmesi gibi işlemler açık burun ameliyatında daha kolay yapılır. Burun ucunda oluşan kesi izleri ameliyatı izleyen günlerde kendiliğinden yok olur.

Kapalı burun ameliyatlarında tüm kesi işlemleri burnun içinde olduğundan bir iz kalmaz. Hastanın burnu ile ilgili taleplerine göre ne tür işlemler yapılacağını belirleyen doktor, ameliyatı hangi tekniklerle yapacağına karar verir ve bunu hastaya izah eder.

3D Crisalix Teknolojisi

Yalnızca Estenik’te uygulanan 3D Crisalix teknolojisi ile hastanın burun fotoğrafları çekilir ve dijital ortama aktarılır. Bilgisayarda 3 boyutlu teknikler yardımıyla hastanın yüz yapısına en uygun ve yüzüne en orantılı burun tasarımı çıkarılır. Oluşturulan tasarımın hastaya farklı açılardan izlettirilir ve arzu ettiği burun yapısına kavuşması sağlanır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Estetik operasyonda yapılan işlemlere göre ameliyat uzunluğu 1,5 saat ile 2,5 saat sürebilmektedir. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Zühtü Demir, hastalarının daha az acı çekmeleri ve solunumlarını kısıtlamamak adına tampon yerine oluklu silikon kullanır. Tamponun çıkarılması esnasında oluşan acı, oluklu silikonda yaşanmaz.

Hastalar ameliyat oldukları gün ya da ertesi gün taburcu edilirler. 3 gün içinde yüzlerindeki şişlikler yok olur. Morluklar ise bir haftada geçer.

Hastaların ilk iki hafta sonra yürüyüşe ve koşuya çıkmalarına izin verilir. Bu süreden önce hiçbir ağır spor yapmamaları, yatış pozisyonlarına çok dikkat etmeleri ve yüz kaslarını yoracak hareketlerden kaçınmaları gerekmektedir. Burun son halini 6 ay içinde alır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir