Burun estetiği hem kadınların hem de erkeklerin en çok tercih ettiği estetik operasyonlarından bir tanesidir. Burundaki kıkırdak ve kemiklerin yapısının değiştirilerek buruna estetik bir görünüm kazandırmak esasına dayanan burun estetiği ile hastalar, daha özgüvenli ve daha huzurlu hissediyor. Burun estetiği Ankara, kişilerin arzu ettikleri burun yapısına kavuşmalarını sağlıyor.

Burun Estetiği Ameliyatı

Rinoplastı (burun estetiği) ameliyatı açık ve kapalı olarak iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Kapalı yöntemde kesiler burun içerisinden yapılır. Açık yöntemde ise kesi, burun ucundan yapılır. Ameliyatı yapan doktor, yapacağı işleme göre açık ya da kapalı ameliyattan birini tercih edebilir. Açık ameliyatta hastanın burun ucunda oluşan izler kısa bir süre içinde gözle görülemeyecek kadar belirsiz hale gelir.

3D Crisalix Tekniği

Ameliyattan sonra hastanın sahip olacağı burun yapısının hastaya ameliyat olmadan önce gösterilmesi 3 boyutlu teknolojiler ile mümkündür. Hastadan çekilen fotoğrafların dijital ortama aktarılması ve burada 3 boyutlu tasarımlarının yapılması ile gerçeğe çok yakın görüntüler elde edilebilmektedir. Hasta, eskiden yapılan öncesi ve sonrası fotoğrafları ile kısmen sonucu görebilirken, 3D Crisalix tekniği ile gerçeğe en yakın görüntüsünü her açıdan izleme olanağına kavuşur.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği ameliyatında kemikleri törpülemek ya da kesmek gerekebildiği için lokal anesteziden ziyade genel anestezi tercih edilir. Doç. Dr. Zühtü Demir eski usul tamponların yerine oluklu silikon tercih etmektedir. Oluklu silikonlar ile hiçbir ağrı oluşmazken, nefes alımı da engellenmemiş olur.

Ameliyatı izleyen ilk gece hafif ağrılar olabilir, bunlar ağız yoluyla alınan ağrı kesiciler ile geçirilebilir. Ameliyattan sonra şişiklerin daha çabuk geçmesini sağlayan koruyucu bir bant yapıştırılır. Burunda yapılan işleme göre 1,5 ya da 2,5 saat sürebilen ameliyatta şişlikler 2 gün içinde morluklar ise 5 ya da 7 gün içinde tamamen yok olur.

Açık rinoplasti ameliyatlarında oluşan dikişler kendiliğinden eridikleri için alınmalarına gerek duyulmaz. Alçı konulduysa 5 ya da 7 gün içinde çıkarılır. Hasta, ilk hafta sonunda işine dönebilir ve normal işlerini yapabilir hale gelir.

Ameliyattan sonraki ilk iki hafta ağır sporlar ve hareketler yapmaktan kaçınılması gerekir. Doktorun verdiği önerilere mutlaka uyulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir