Burnun ön kısmında kıkırdak, arka kısmında ise kemik bulunur. Burun kemiğinin tam ortada olması, sağ ve sol boşluklarının eşit olması ideal burun yapısıdır. Burun eğriliği yaşayan kişilerde burun kemiği sağa ya da sola doğru kıvrılmış bir halde bulunur.

Doğuştan ya da sonradan yaşanan darbeler nedeniyle burun eğriliği oluşabilir. Burun kırılabilir ve sağa ya da sola sapmalar meydana gelebilir. Burun eğriliği dışardan fark edilebilecek kadar belirgin olabilirken, bazen sadece kendini nefes sorunları sonrasında da belli edebilir. Hafif eğriliklerde hastaya herhangi bir sıkıntı yaşatmazken, eğriliğin şiddeti arttıkça hem estetik yönden hem de sağlık yönünden hasta problem yaşar.

Burun Eğriliğinin Belirtileri

Burun tıkanıklığı en sık görülen burun eğriliği belirtilerindendir. Horlama, başın ağrıması, yorgunluk ve öksürük nedeniyle nefes alamama da burun eğriliğinin habercilerinden kabul edilir.

Burun eğriliği yaşayan kişilerin solunum rahatsızlıkları yaşaması muhtemeldir. Yetersiz nefes alınamadığı için kalp ve akciğer hastalıklarına yakalanma riskleri yüksektir.

Burun Eğriliği Ameliyatının Öncesi ve Sonrası

Kendini daha çok burun tıkanıklığı sonucu belli eden burun eğriliği, burnun giriş kısmında ise hastaya daha çok sıkıntı yaşatır. Burun eğriliği ameliyatında kemik ve kıkırdakta bulunan eğrilikler düzeltilir. Eğriliğin şiddeti düzeltilemeyecek kadar şiddetli ise eğri kıkırdaklar çıkarılır ve düzeltilerek tekrar burun içine konulur.

Burun eğriliği ameliyatı hem lokal anestezi hem de genel anestezi ile yapılabilir. Plastik Rekonstrüksiyon ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Zühtü Demir, burun eğriliği ameliyatlarında tampondan ziyade oluklu silikon kullanmayı tercih eder. Oluklu silikon ile hastanın daha rahat nefes alması ve sancısız bir ameliyat süreci geçirmesi sağlanır.

Burun eğriliğinin açık ameliyat ile düzeltilmesi daha uygundur. Eğriliğin şiddetine göre, burun ucundan açılan kesi yerinde eğri kıkırdağa müdahale etmek, açık ameliyatlarda daha kolaydır. Kesi yeri nedeniyle oluşan iz, kısa sürede yok olur ve hastayı rahatsız etmez.

Ameliyat sonrasında doktor müsaade edene kadar sümkürmemek çok önemlidir. Ilık banyolar yapılabilir. Alkol ve sigara burun içindeki yaraların iyileşmesini geciktireceğinden kullanılmaları önerilmez. Baş kısmı daha yüksekte olacak biçimde yatılması önerilir. Üst dudakta oluşan his kaybı geçici olup zamanla azalacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir