Kişinin yüzüne anlam ve kişilik kazandıran burun, yüzdeki en önemli organdır. Estetik olarak güzel görünmesi kişinin özgüvenini ciddi ölçüde artırır. Burun estetiğinde, yüz hatlarına en uygun burun şekli seçilmeli ve işlemler buna dikkat edilerek yapılmalıdır. Her kişinin burun yapısının farklı olduğu ve bu yüzden yapılan düzeltmelerin herkeste farklı olacağı unutulmamalıdır. Yüze uyumlu burun estetiği yaptırmak için mutlaka uzman bir doktora görünmek gereklidir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı

Türkiye’nin sayılı hekimlerinden Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Zühtü Demir, ameliyatlarını genel anestezi altında yapmaktadır. Ameliyattan önce hastanın burnunu ve yüz yapısını detaylı bir şekilde inceleyen doktor, hastanın yüzü ile orantılı ve yüz hatlarına en uygun burun şeklini belirler. Kemik ve kıkırdak yapısının oluşumunun tamamlandığı yaş olan 18 yaşı, yasal olarak burun estetiği yapılmasına izin verilen yaştır. Bu yaştan küçük hastaların kemik ve kıkırdak gelişimleri tamamlanmadığı için rinoplasti ameliyatı olmaları kesinlikle önerilmez.

3D Crisalix Yöntemi

Burun yapısı, cilt tipi ve dudak burun ilişkisi gibi özellikler belirlenerek detaylı bir analiz yapılır. Çekilen fotoğraflar bilgisayara aktarılarak, hastanın yüz yapısına en uygun burun şekli dijital ortamda tasarlanır. 3D Crisalix yöntemi ile hasta, ameliyat olmadan yüzünün alacağı şekli, yeni burun yapısının yüzünde nasıl duracağını görebilir. Öncesi ve sonrası fotoğraflarına göre çok daha sağlıklı ve gerçekçi çözümler sunan 3 boyutlu teknoloji ile hasta, ameliyat öncesinde bilgilendirilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyat, yapılan işlemlere göre 1,5 ya da 2,5 saat sürer. Tampon yerine oluklu slikon kullanan Doç. Dr. Zühtü Demir, bu yolla hastalarının daha az acı çekmesini ve solunum problemleri yaşamamasını sağlar.

Ameliyatı izleyen ilk iki hafta boyunca yürümek ve koşmak dahil pek çok sporun yapılması kesinlikle önerilmez. Burnun üzerine yatılmaması ve diş fırçalarken sert hareketlerden kaçınılması doktorların özellikle dikkat edilmesini istediği hususlardır. Ameliyatı izleyen günlerde hastaya, evinde uygulayacağı masaj şekilleri anlatılır.

Ameliyatı izleyen ilk 6 ay içinde burun son halini almaya başlar. Bu süre içinde hasta düzenli olarak kontrol edilir ve burnundaki gelişmeler yakından takip edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir