Burun estetiği (rinoplasti) operasyonları burundaki şekil bozukluklarını giderme amacıyla yapılan tıbbi işlemlerdir. Ankara rinoplasti, nefes almada sorun yaşamayan, yalnızca burnunda şekil bozuklukları olan hastaların daha estetik bir görünüme kavuşmalarını sağlar. Nefes alma konusunda şikayetleri bulunan hastalara yapılan tıbbi müdahalelerin yanında, hastanın burnu ile ilgili görsel sorunları da varsa, septoplastiye (fonksiyonel bozukluklar) ek olarak rinoplasti de yapılır. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Zühtü Demir tüm bu işlemleri uzun yıllar boyunca edindiği tecrübelerin ışığında gerçekleştirmektedir.

Rinoplastide Yaş Sınırı Nedir?

Burundaki kıkırdak ve kemik gelişimini tamamlamayan 18 yaşın altındaki hastaların burun estetiği ameliyatı olması önerilmez. 18 yaşını geçen ve kemik yapısı gelişimi tamamlanmış her birey rinoplasti olabilir.

Rinoplastide 3D Crisalix Teknolojisi

Gelişen teknoloji ile birlikte estetik alanında da 3 boyutlu teknikler kullanılmaya başlandı. 3D Crisalix teknolojisinin uygulandığı tek yer olan Estenik’te hastalara eskiden olduğu gibi öncesi ve sonrası fotoğraflar gösterilmiyor. Bunun yerine, daha sağlıklı ve gerçekçi görüntüler sunan, dijital tasarımlar gösteriliyor. Hastadan alınan fotoğraflar bilgisayar ortamına aktarılıyor ve 3 boyutlu teknolojiler yardımıyla hastanın yüzüne en uygun burun şekli belirleniyor. Hasta, burnunun alacağı olası şekilleri her açıdan görebilirken ameliyat hakkında daha çok bilgi sahibi olmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı

Rinoplasti 2 şekilde uygulanmaktadır. Biri açık ameliyat diğeri ise kapalı ameliyattır. Açık ameliyatta uzman doktor buruna ait  her detayı ayrıntılı bir şekilde görebilir ve her aşamaya müdahale edebilir. Açık burun ameliyatında hastalar, beklentilerine daha uygun sonuçlar alırlar. Burun ucu kaldırma, burun sırtını kuvvetlendirme ve burun eğriliği ile ilgili şikayetlerde açık burun ameliyatında daha başarılı sonuçlar elde edilir.

Kapalı burun ameliyatında kesi yeri burnun iç kısmından yapılır. İz oluşmadığı için hastalar bu operasyonu daha çok tercih eder.

Rinoplasti Sonrası

Ülkemizin başarılı estetik cerrahlarından Doç. Dr. Zühtü Demir, ameliyat sırasında tampon yerine oluklu silikon kullanmaktadır. Tampon çıkarılırken hasta şiddetli bir ağrı çeker ve oldukça rahatsız olur, fakat oluklu silikon ile hem ağrı olmaz hem de solunum engellenmez. Ameliyattan sonraki süreçte hasta sürekli kontrol edilir ve burnunun yeni şeklinin yüzüne oturması için gereken masajlar hastaya gösterilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir